معرفی کلید Fn در کیبوردهای لپ تاپ و کامپیوتر

معرفی کلید Fn در کیبوردهای لپ تاپ و کامپیوتر

Fn، مخفف Function، کلیدی است که در بیشتر کیبوردهای لپ تاپ و برخی صفحه کلیدهای کامپیوتری وجود دارد. کلید Fn تنظیماتی چون تغییر نور صفحه و صدای اسپیکر را انجام می دهد.

مرور کلی کلید Fn

همانطور که در شکل پایین می بینید، این لپ تاپ دارای یک کلید Fn با رنگ سبز و آبی است. کلیدهایی که رنگ یکسان دارند، تابع ثانویه آن ها با فشردن کلید Fn فعال خواهد شد. در این مثال، فشردن و نگه داشتن کلید Fn سبز، همراه با فلش های بالا یا پایین، نور صفحه لپ تاپ را کم و زیاد می کند.

کارکرد کلید Fn در کیبورد لپ تاپ

*** توجه داشته باشید که کلید Fn را با کلید های F1-F12 اشتباه نگیرید.***

کلید Fn در کدام بخش کیبورد قرار دارد؟

کامپیوترهای لپ تاپ

در کامپیوترهای لپ تاپ، کلید Fn اغلب در پایین صفحه کلید، سمت چپ، کنار کلید Ctrl قرار دارد.

کروم بوک ها

همه ی کروم بوک ها، کلید Fn ندارند. مدل هایی که دارای کلید Fn هستند، اغلب نزدیک spacebar قرار دارند.

کیبوردهای دسکتاپ اپل

در کیبوردهای کامپیوتری دسکتاپ اپل، کلید Fn سمت راست کلید delete قرار دارد.

دیگر کامپیوترهای دسکتاپی

بیشتر کامپیوترهای دسکتاپی، با اندازه کامل، کلید Fn ندارند. مدل هایی که دارای کلید Fn هستند، اغلب اطراف spacebar قرار دارند.

چطور از کلید Fn استفاده کنیم؟

در بیشتر کیبوردهای کامپیوتری، کلید Fn مانند دیگر کلیدهای اصلاح کننده (کلید شیفت) است. با فشردن و نگه داشتن کلید Fn در رابطه با کلید دیگری، که تابع Fn دارد، آن تابع انجام می شود. به عنوان مثال، به تصویر کلید F12 روی کیبورد اپل نگاه کنید. روی این کلید (F12)، آیکون اسپیکر نیز وجود دارد که نشان می دهد این کلید، کلید کنترل صدا است. اگر این کلید را فشار دهید، صدای اسپیکر شما را تنظیم می کند. هر چند که، اگر در حین نگه داشتن کلید Fn، کلید F12 را نیز فشار دادید، این کار شما به عنوان کلید F12 تعبیر می شود. نگه داشتن کلید Fn، عملکرد کلید را از حالت پیش فرض به گزینه دیگر تغییر می دهد. در بخش System Settings صفحه کلید، می توانید مشخص کنید که چه اکشنی حالت پیش فرض، و چه اکشنی حالت جایگزین دارد.

کلید Fn در صفحه کلید اپل

آیا کلید Fn همیشه رنگی است؟

همه کلیدهای Fn رنگی نیستند. در کامپیوترهایی که کلید Fn سفید یا سیاه دارند، این کلیدها همان عملکرد را انجام می دهند و می توان آن ها را در ترکیب با سایر کلیدها، که روی آن ها عکس وجود دارد، فشرد. به عنوان مثال، با فشردن کلید Fn و کلید با عکس خورشید، میزان روشنایی را تنظیم کنید یا با فشردن کلید Fn و کلید با هلال ماه، کامپیوتر را به مد sleep ببرید.

کلید Fn چه توابعی را انجام می دهد؟

توابع موجود در کلید Fn به سازنده ی کامپیوتر و نوع کیبورد بستگی دارد. در زیر لیستی از کارکردهای رایج این کلید را مشاهده می کنید:

* کم و زیاد کردن میزان روشنایی صفحه نمایش
* کم و زیاد کردن صدا
* بی صدا کردن (mute)
* کنترل توابع مدیا مانند play، pause، fast forward و rewind
* سوئیچ کردن بین ویندوز

اگر صفحه کلید، Fn نداشت چه کار کنیم؟

اگر صفحه کلید کامپیوتر شما، Fn ندارد، توابع جایگرین در آن کلیدها وجود ندارد. ارتقای کیبورد به مدلی متفاوت، مانند کیبورد مالتی مدیا، یکی از راهکارها است.

چرا کلید Fn کار نمی کند؟

برای کار با کلید Fn و کلید فانکشن، این کلیدها باید توسط کامپیوتر و دستگاه شما ساپورت شود. به عنوان مثال، فشردن کلید Fn و کلید روشنایی، نور صفحه نمایش لپ تاپ را زیاد می کند، اما نور مانتیور اکسترنال متصل به لپ تاپ را نمی تواند تغییر دهد. همین روال در مورد عملکردهای خاص مانند باز کردن پنجره مرورگر، پرینتر و کنترل های صوتی نیز صدق می کند.

*** اگر تابع کلید Fn قبلا کار می کرده و در حال حاضر کار نمی کند، مشکل ممکن است مربوط به درایوهای کامپیوتری یا سخت افزار باشد. ***

نوشته شده در 1398-10-14 توسط آموزشی, مجله الکترونیکی 2 9577

مقالات مرتبط

کلیدهای تابعی F1 تا F12 در کیبورد چه کاربردهایی دارند؟

در کیبوردهای کامپیوتری، کلیدهای فانکشن یا F-Keys، با نام F1 تا F12، کلیدهایی هستند که عملکرد خاصی را در سیستم عامل یا...

2 نظرات

 • احمد رستگار

  احمد رستگار 1398-10-28 پاسخ

  ممنون از آمورشی که گذاشتین
  • سازگار آنلاین

   سازگار آنلاین 1398-10-28 پاسخ

   خیلی خوشحالیم که این آموزش برای شما مفید واقع شد.

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

جستجوی بلاگ

آخرین نظرات

منو

مقایسه 0