قمار بزرگ اپل روی چیپست ARM ، اپل چه در سر دارد ؟

قمار بزرگ اپل روی چیپست ARM ، اپل چه در سر دارد ؟

اپل در آستانه‌ی یکی از بزرگ‌ترین تغییرهای پلتفرمی در تاریخ خود است. در روز سه‌شنبه ۲۰ آبان ساعت ۹:۳۰ شب به وقت تهران انتظار می‌رود اپل از چیپست و پردازنده‌ی گرافیکی ساخت خود در مک‌بوک‌های جدید رونمایی کند. از سال ۲۰۰۵ میلادی تا کنون اپل پای‌بند به استفاده از چیپ‌های اینتل در کامپیوترهای خود بوده است و استفاده از چیپست‌های ARM می‌تواند نقطه‌ی عطفی در مک‌بوک‌ها باشد.

‌ ‌ ‌ ‌ 

‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 

زمانی که اپل از شرایط کامپیوترهای خود راضی نبود، به فکر ایجاد تغییر افتاد. آن زمان که چیپست‌های اینتل حسابی در کامپیوترهای ویندوزی جواب پس داده بودند، اپل برای نخستین بار تصمیم به استفاده از آن‌ها گرفت. چیپ‌های اینتل در هر سایز و ولتاژ و عملکردی که اپل انتظار داشت، وجود داشت. از همین رو توانست، برای نیازها و بودجه‌های مختلف، لپ‌تاپ‌ها و دسکتاپ‌ها گوناگونی تولید کند. از مک‌بوک ایر ۱۱ اینچی گرفته که در یک پاکت نامه جا می‌شد، تا مک‌پروی ۵۰ هزار دلاری!

 ‌  ‌ ‌ ‌ ‌‌‌‌ ‌ ‌‌ ‌‌‌ ‌ ‌ ‌

خوکفایی اپل در گذر از اینتل

انتقال چیپست‌های اپل به اینتل در آن زمان، با موفقیت چشمگیری در زمینه‌ی قدرت و عملکرد همراه بود. حال اپل قول داده که همین سناریو و اتفاق را برای چیپست‌های ARM به وجود آورد. اما آیا این‌گونه خواهد شد؟

زمانی که اپل به سمت استفاده از چیپست‌های Intel رفت، مسائل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای همه آشکار و اثبات شده بود. مشتریان می‌دانستند که از این چیپست‌ها چه انتظاری دارند. همچنین دولوپرها می‌توانستند برنامه‌ای بنویسند که کاملا با آن سخت‌افزار همخوانی داشته باشد.

اما داستان برای چیپست‌های ARM کاملا متفاوت است. در حال حاضر،‌ لپ‌تاپ‌های محدودی با معماری ARM هستند که بتوانند به ما کمک کنند تا دیدگاه اپل در مورد این چیپست‌ها را درک کنیم. اگر از این نکته گذر کنیم، و به بررسی بهترین لپ‌تاپ‌های ARM برسیم، متوجه‌ می‌شویم که آن‌ها در رده‌ی نوت‌بوک‌های بسیار سبک جای دارند. هیچ سازنده‌ای تا به حال از چیپست‌های ARM در لپ‌تاپ‌های خود استفاده نکرده که قدرت و عملکرد بالایی داشته باشد.

 ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

اجرای برنامه های iOS روی مک بوک

اما تمام این حرف‌ها به این معنا نیست که اپل بدون آمادگی بالا به سراغ تولید و استفاده از این چیپست‌ها در محصولات خود رفته است. بیش از یک دهه است که اپل خود پردازنده‌هایش را تولید می‌کند. نمونه‌ی اخیر این موضوع، پردازنده‌های موجود در آیپدهاست که قدرت کم‌نظیری دارند. اما موضوعی که برای همگان اهمیت دارد این است که آيا پردازنده‌ی ARM‌ جدید اپل می‌تواند به خوبی از پس اجرای کارهای روتین برآيد؟ آيا پردازنده‌های ARM اپل می‌توانند با بهترین پردازنده‌های اینتل و AMD‌ رقابت کنند؟

‌ ‌ ‌‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 

 در دو سال اخیر، اپل گام‌های موثر و زیادی در زمینه‌ی نرم‌افزار برداشته تا پروسه‌ی انتقال به چیپست‌های ARM کم‌دردسرتر و راحت‌تر شود. نتیجه‌ی این کار احتمالا اجرای تقریبا تمام برنامه‌های iOS در مکینتاش خواهد بود.

مراسم امشب اپل، نمایشی بزرگ و پر زرق و برق از مک‌بوک‌های جدید با معماری ARM خواهد بود. این معرفی می‌تواند تنها یک نقطه‌ی شروع برای اپل و ادعای آن باشد تا بلکه بتواند این قدم بزرگ را به نتایج بزرگ تبدیل کند.

‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 

‌ ‌ ‌ 

‌ ‌ ‌ 

‌ ‌ ‌ ‌   

نوشته شده در 1399-08-20 توسط خبری, مجله الکترونیکی 0 66
برچسب: مکبوک, ARM

مقالات مرتبط

در آخرین مراسم اپل در سال ۲۰۲۰ چه گذشت؟

در آخرین مراسم اپل در سال ۲۰۲۰ ، پنج معرفی صورت گرفت. این معرفی‌ها با چیپست جدید اپل به نام M1 شروع شد، با معرفی...

مراسم دیگری از اپل در راه است ؟

احتمالا در تاریخ ۱۷ نوامبر یعنی ۲۷ مهر ۹۹ شاهد مراسمی برای معرفی مک‌بوک‌های جدید با پردازنده‌ی اپل باشیم. یک چیز...

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

جستجوی بلاگ

آخرین نظرات

منو

مقایسه 0