بهترین روش برای پاک کردن کیبورد لپ تاپ

بهترین روش برای پاک کردن کیبورد لپ تاپ

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط شرکت آی‌تی CBT Nuggets، کیبورد لپ تاپ شما می‌تواند بیش از بیست هزار باکتری بیشتر از توالت فرنگی خانه‌ی شما داشته باشد! البته به خاطر انجام بسیاری از کارهای اداره و مدرسه با لپ تاپ و یادگیری آنلاین، می‌توان گفت که اکنون بیش از هر زمان دیگری از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنیم. به همین خاطر، احتمال این‌که روی کیبورد لپ تاپ شما، لکه، چربی، گرد و غبار، مو، مواد چسبنده و اثرانگشت وجود داشته باشد، بسیار زیاد است. برای پاک کردن کیبورد لپ تاپ راه‌های مختلفی وجود دارد. ما اصولی‌ترین و کارآمدترین روش‌ها را برای شما انتخاب کردیم تا کیبوردتان تنها کمتر از چند دقیقه، تمیز و بهداشتی و نو به نظر رسد. همراه سازگارآنلاین باشید.

‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 

لپ تاپ را خاموش کنید

‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 

‌ ‌ ‌ 

قبل از شروع، حتما لپ تاپ را خاموش کنید. هیچ کدام از ما دوست نداریم که با فشار دادن چندین کلید کیبورد، دستوراتی که نمی‌خواهیم اجرا شود و به یک فاجعه تبدیل شود. جدای از این، خاموش کردن لپ تاپ در زمان پاک کردن کیبورد، ریسک سوختن قطعات در اثر رطوبت را کاهش می‌دهد. توصیه‌ می‌کنیم که از تمام فایل‌های مهم خودتان بک‌آپ بگیرید.

‌ ‌ ‌ ‌ 

از شر خرده ریزها رها شوید

برای رهایی از خرده‌ریزهای بزرگ و گرد و غبارها که به شکل ناخواسته لابه‌لای کلیدهای کیبورد رفته‌اند، لپ تاپ را برعکس کنید. چند ضربه‌ی بسیار ملایم به پشت شاسی لپ تاپ بزنید تا ذرات ریز به پایین بریزند. همچنین می‌توانید از «ژل تمیزکننده‌ی کیبورد» ((Cleaning Slim برای خارج کردن ذرات ریز بین کلیدها استفاده کنید.

‌ ‌ ‌ ‌ 

‌ ‌ ‌ ‌ 

اگر این دو کار را انجام دادید و تمام ذرات از کیبورد خارج نشدند، می‌توانید از دستگاه مکنده استفاده کنید. فقط قبل از استفاده‌ از دستگاه مکنده مثل جاروبرقی، مطمئن شوید که از کم‌ترین قدرت آن و با فاصله‌ی مناسب استفاده می‌کنید. اگر یک جاروشارژی کوچک و کم‌قدرت در خانه دارید، می‌تواند برای این‌کار بهتر باشد.

‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 

‌ ‌ ‌ ‌  ‌ ‌ 

استفاده از اسپری هوای فشرده (کمپرس شده) برای خارج کردن ذرات‌ریز از کیبورد هم جواب می‌دهد. در زمان استفاده، بهتر است به شکل زیگ‌زاگ اسپری کنید و تمام جوانب کلیدها را تمیز کنید. اگر اسپری هوای فشرده ندارید، می‌توانید از دمنده‌های دستی که در حوزه‌ی عکاسی هم پرمصرف هستند، کمک بگیرید. یادتان نرود که در هر زمان که در حال اسپری کردن هوا هستید، هوا را به زیر کلیدهای کیبورد هدایت نکنید. این کار می‌تواند به قطعات الکترونیکی حساس لپ تاپ شما، آسیب بزند.

‌ ‌ ‌ ‌ 

‌ ‌ ‌ 

اگر تمام کارهای گفته شده را انجام دادید اما هنوز اشغال‌های خرد در لابه‌لای کیبورد شما وجود داشتند، باید کلیدهای کیبورد را درآورید. این‌که آيا شما می‌توانید این کار را انجام دهید یا نه، کاملا بستگی به مدل لپ تاپ شما دارد. در برخی از مدل‌ها، امکان این که شما بتوانید کلید کیبورد را جدا کنید، وجود ندارد. مگر این‌که به آن آسیب وارد کنید! پس در این گونه شرایط با یک متخصص یا تعمیرکار مشورت کنید. اگر لپ تاپ تان به گونه‌ای است که می‌توانید کلیدها را جدا کنید، حتما از دستورالعمل دفترچه‌ی راهنمای سازنده پیروی کنید.

‌ ‌ ‌ 

کیبورد لپ تاپ را ضدعفونی کنید

قدم بعدی برای پاک کردن کیبورد لپ تاپ، تمیز کردن سطح کلیدها و از بین بردن جرم‌ها، لکه‌ها و چربی‌های روی صفحه‌کلید است. در ابتدا سعی کنید فقط یک بار سطح روی کلیدها را با دستمال مرطوب‌کننده‌ای که با مواد ضدعفونی‌کننده آغشته شده، تمیز کنید.

‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 

‌ ‌ ‌ ‌ ‌ 

هرگز از مواد سفیدکننده‌ مثل وایتکس استفاده نکنید. اگر دستمال مرطوب کننده ندارید، می‌توانید از یک دستمال پارچه‌ای همراه با کمی الکل استفاده کنید. بعد به سراغ ضدعفونی کردن تک تک کلیدها بروید و تمام فضای بین کلیدها را پاک کنید. در نهایت با کمک یک دستمال که سطح خیلی خشن و زمختی مثل میکروفایبر، تمام سطح‌ کلیدها را خشک کنید.

 

‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌  ‌

اکنون همه چیز تمیز شده و مثل روز نخستش، نو شده است.

 ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

نکات مهم برای پاک کردن کیبورد لپ تاپ :

۱. اگر می‌‌خواهید به گونه‌ای کار کنید که مطمئن شوید هیچ آبی به درون دستگاه نرفته، از دستمالی که رطوبت را پس می‌دهد استفاده نکنید.

۲. آب یا مواد ضد عفونی کننده را به شکل مستقیم، روی کلیدهای کیبورد اسپری نکنید.

۳. در صورت نیاز، رطوبت اضافی دستمال را بگیرید و مجددا به کار خود ادامه دهید.

‌ ‌ ‌ ‌ ‌

‌ ‌ ‌  ‌

‌ ‌ ‌ 

‌ ‌ ‌ 

نوشته شده در 1399-08-24 توسط آموزشی, مجله الکترونیکی 0 144

نظر خود را به اشتراک بگذاریدپاسخ دهید

جستجوی بلاگ

آخرین نظرات

منو

مقایسه 0